PES (Power&Energy Society) Kolumuz

PES Nedir?

Power and Energy Society(PES) yani Güç ve Enerji Topluluğu,IEEE‘nin bünyesinde barındırdığı 39 topluluk arasında en eski olanlarından biridir. Temel olarak uğraştığı sektör enerji sektörüdür. Kuru kuruya ‘’Hadi kalkın da enerji üretelim!’’ diye bir işleyişi yoktur. Enerjiyi mümkün olduğu kadar çevreci, verimli,olabilecek en yüksek verimde, hayati tehlike taşımadan,yeniliğe açık bir şekilde üretmek için düşünen;plan yapan ve çalışan bir topluluktur. Başka bir deyişle insanlığa katma değer sağlamaya çalışan bir topluluktur. IEEE’yi savaş uçağı gibi düşünücek olursak PES de bu uçağın itici gücüdür,havada durabilmesinin sebeplerinden biridir. Dünya çapında 90.000’den fazla üyeye sahiptir.1964 yılında New York şehrinde düzenlenen ‘’Winter Power Meeting’’ isimli konferansın büyük yankı uyandırması sonucu kurulmuştur.

Peki Yeditepe’nin Rolü Ne?

Yeditepe Üniversitesi’nde PES kolu 9 Kasım 2016’de kuruldu. Toplamda 20 kişiden oluşan, ekip olmayı gerçek anlamda hissederek yaşayan bir topluluk oldu. Elbette bunun gerçekleşmesinde ilk yönetim kurulu etkili oldu. Yeni kurulmanın verdiği dinamizm ile gücünü güneş enerjisinden alan şarj istasyonu yapıldı. Onun haricinde, gelenekselleşme yolunda ilerleyen PES kampa ekip olarak gidildi. Ekip olmayı özellikle vurgulamak istiyoruz çünkü şu bir gerçek ki yapbozun sadece bir parçası sizi sonuca götürmez veya o tek parçayı sergilemek için duvara asmazsınız. Ama eğer yapboz parçaları birlik olursa, işte o zaman bütünlüğü sağlamış olursunuz. İşte o zaman sergilenmek için duvara asılırsınız.

Yeni dönemde yeni projelerle yeni hedeflerle başladık işimize yine dört elle sarılarak. Isınma turu olarak park sensörü, güneş enerjisi ile çalışan powerbank, akıllı ev sistemi yapmayı planlıyoruz. Sonrasında yine büyük ve sağlam bir proje peşindeyiz. Beklemede kalın…

Nasıl Başardık?

Hayatta bazen ‘’Yürümeyi öğrenmeden koşmak’’ gerekir. Ama bu eylem gerçekleştirilirken dikkat edilmelidir. Tökezleyip düşebiliriz ya da büyük bir ivme yakalabiliriz. Yeditepe PES olarak biz bu ivmeyi beklenmeyecek şekilde iyi yakaladık. Daha ilk toplantıda yaptığımız beyin fırtınası biz yeni tanışmış ekip üyelerine dönemin nasıl geçeceği hakkında fikir verdi. Projemizi belirlemiştik. Şimdi planlama ve iş bölümü gerekiyordu. İş bölümü sonucu bir ekip pazar araştırması yaptı ,bir ekip projenin yol haritasını belirledi , bir ekip projenin tasarım işini üstlendi ve bir ekip de projenin elektronik aksamı üzerinde çalıştı. Sonrasında karar verdik ki bizim projemiz sade bir proje olmamalı,bir farkı olmalı. Bu düşüncemiz bizi ‘’Güneş takip sistemi’’ne yöneltti.

Ancak şu bir gerçek ki koşarken her zaman düz bir zeminde koşamazsınız. Yeri gelir yokuş yukarı çıkarsınız, yeri gelir atlamanız gereken bir engel vardır, yeri gelir koşarken sendelersiniz. Biz de bu projeyi yaparken bazı engellerle,yanlışlarla yüz yüze geldik. Yeri geldi yanlış çizimden ötürü yanlış parça çıkarttırdık, yeri geldi finansal hesapları; kötü ihtimalleri yeterince hesaplayamadan yaptık. Sanayi sitelerinin yollarını o kadar çok arşınladık ki oradaki şirketlerle neredeyse akraba olduk. Sonuç olarak,başardık. İstasyonumuzu bitirdik.

Teknik kısımdan kısaca bahsedecek olursak, kullandığımız materyaller:

· Panel

· Regülatör

· İnvertör

· Jel Akü

· USB Port Çoklayıcı

· DC Motor

· Ldr Sensör

· Motor Sürücü

· Mikro İşlemci

· Regülatör Devre

· Fan

· Sıcaklık Sensörü

· Voltaj Yükseltici

 

IEEE PES 2017 – 2018

Yönetim Kurulu

 

BAŞKAN

Mert KASTAN

Elektrik Elektronik Mühendisliği

mertkastan@gmail.com

               

                                

BAŞKAN YARDIMCISI

Selcan KARAVEL

Elektrik Elektronik Mühendisliği

selcankaravel99@gmail.com

 

 

GENEL SEKRETER

Çağatay Durmaz

Elektrik Elektronik Mühendisliği

durmazcagatay@gmail.com

 

 

 

SAYMAN

Barış DENKÇİ

Elektrik Elektronik Mühendisliği

barde25@gmail.com

 

PROJE KOORDİNATÖRÜ

Onur ÖZDEMİR

Elektrik Elektronik Mühendisliği

onurmuratozdemir@hotrmail.com

 

 

 

ÜYE KOORDİNATÖRÜ

Muhammet Emin YÜKSEL

Elektrik Elektronik Mühendisliği

m.e.yuksell@gmail.com

 

 

 

SOSYAL MEDYA KOORDİNATÖRÜ

Ece Aybala ÇAYA

Endüstri  Sistem Mühendisliği

ececaya@gmail.com