WIE (Woman In Engineering)

Vizyonumuz ve Misyonumuz

IEEE WIE olarak 2016-2017 öğretim yılında kurulduk. Ve diğer WIE topluluklarından farkımız ilk yıldan itibaren aktif iki dönem geçirdik. Elimizden geldiğince Türkiye’deki diğer WIE kollarına destek olduk ve okulumuzda WIE kültürünü oluşturmaya başladık.

IEEE kulübü Türkiye’de 79 adet üniversitede, dünyada ise Türkiye dışında 220 farklı üniversitede bulunmaktadır. Okulumuzdaki “Kadın Mühendisliği” ‘ne “İş dünyasında kadın iş gücünü arttımaya” kadın-erkek birlikte dikkat çeken,destekleyen feminen olmayan tek öğrenci topluluğudur.

IEEE’deki Affinity Group’lardan biri olan Women in Engineering (WIE) ise kadınların toplumda daha etkin bir iş gücü olmasını hedefleyen ve bu konuda kadınları yüreklendirmeyi kendine amaç edinen uluslararası en büyük meslek örgütüdür. WIE bir farkındalıktır.

Bizde bu farkındalığı Yeditepe’de yaymak istiyoruz.Amacımız her meslek dalında okuyan öğrencilere ulaşarak mühendisliğin diğer meslekler gibi cinsiyetsiz olduğunu kanıtlamaktır.

İlk etkinliğimiz Türkiye çapında gerçekleşmiş olan Kelebek etkinliğidir. Okulumuzda iki hafta boyunca kitap toplandı. Ardından etkinlik günü önce

Yeditepe öğrencilerine Yelda Yolay Kazanoğlu konferans verildi. Sonrasında gönüllülerle birlikte maddi durumu iyi olmaya önceden MEB ile tespit ettiğimiz Celal Yardımcı İlköğretim Okulu’na gittik. Birlikte şarkılar söyledik , oyunlar oynadık , kitap okumanın önemini anlattık.

İkinci Etkinliğimiz yine Türkiye çapında eş zamanlı gerçekleşen Ahmet Viçin ile Cafe WIE etkinliğimizi düzenledik. İş dünyasında yaşadığı tecrübeleri aktardı.

Son etkinliğimiz Kelebek etkinliğinin devamı olan Kitap Kurdu Kelebekler Projesi oldu. Kelebek etkinliğinde düzenlenen okuma maratonunda en çok kitap okuyan 55 öğrenciyi okulumuz kütüphanesini ziyarete getirdik. Birlikte keyifli zama geçirdik, çeşitli oyunlar oynadık ve her birine Yeditepe Hatıra Çantası hediye ettik. Diğer kolların düzenlediği çeşitli etkinliklere katıldık ve görev aldık.

Bu yılki ana hedefimiz okulumuzda WIE farkındalığını daha fazla kişiye yaymak. 4 etkinlik, 2 Cafe WIE, 1 teknik gezi, 1 Türkiye Konferansı düzenlemeyi planlıyoruz.

“AYNASI İŞTİR, KİŞİNİN CİNSİYETİNE BAKILMAZ” sloganımızla yolumuza bu farkındalığı yaymak için tüm gücümüzle istikrarımızı sürdüreceğiz.

 

 

IEEE WIE 2017 – 2018

YÖNETİM KURULU

 

 

 

BAŞKAN 


Didem Ceren ÖZTÜRK

Biyomedikal Mühendisliği

didem_ceren_97@yahoo.com.tr

dcozturk97@gmail.com

 

 

BAŞKAN YARDIMCISI


Yiğit Güzel

Makina Mühendisliği

y.guzel97@gmail.com

 

 

 

SOSYAL MEDYA KOORDİNATÖRÜ


Öykü AYPAK

Makina Mühendisliği

oyku.aypak@std.yeditepe.edu.tr

 

 

 

PROJE VE ETKİNLİK KOORDİNATÖRÜ


Asena Hitapsu DİNDAR

ReklamTasarımı ve İletişimi

hitapsudindar@gmail.com

 

 

 

GÜZEL SANATLAR KOORDİNATÖRÜ


Serhat KARSLI

Tarih Bölümü

srhtkrsl@gmail.com

 

 

 

 

SPONSORLUK KOORDİNATÖRÜ


Yaren ÖZBAKIR

Elektrik Elektronik Mühendisliği

yaren.ozbakir@hotmail.com