Yurtdışı Teknik Gezisi 2014

2014 Sömestr tatilinde Yeditepe Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü CERN başta olmak üzere yurtdışında birçok üniversite ve fabrika olmak üzere teknik gezi düzenledi.cern2014_1

Cern Gezisi

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan  Cern merkezine vardığımızda bir önceki yıl bize rehberlik eden ve Cern’de araştırma görevlisi olarak çalışan Bora Akgün bizleri sunum odasına alarak, merkezin kuruluşundan itibaren amaçları, gerçekleştirilen ve gerçekleştirilmek istenen hedeflerinden bahsetti. Merkezde bulunan yapıdan, yapılan deneylerin amaçları ve sonuçlarını basite indirgeyerek detaylı biçimde bizlere aktardı. Tanrı parçacığı olarak ta bilinen higgs bozonunu bizlere detaylı biçimde anlatarak Peter HIGGS ve deney arkadaşlarının amaçlarından bahsetti. Laboratuvarlar da bulunan gerek deneyler için gerekse de bilgi paylaşımı için kullanılan teknolojiyi, ve kullanılan bu teknolojinin dünya üzerinde kurulmuş olan veri sistemindekini yerini detaylandırarak brifingini tamamladı.

Daha sonra  Atlas laboratuvarını gezdiren Bora Bey manyetik alan, mıknatıslar ve kullanışıyla alakalı bizleri bilgilendirdi. Atlas laboratuvarlarında kullanılan malzemelerin önemi, çeşitliliği, dayanıklılık oranının gerçek hayattaki ölçümlerine nasıl yansıdığını ve mikro saniyelerin bile mühendislikte nasıl büyük yanılmalara yol açtığını bizzat bizlere aktardı.

Bilgi İşlem Merkezi denilen çarpıştırmaların bütün detaylarının incelendiği ve bilgisayarla kontrol edildiği kısmı ziyaret edip buradaki işlemleri gözlemleme fırsatı yakaladık. Bu merkezin üst katında bulunan sunum odasında bizleri deneyin 3 boyutlu sunumuyla olayların nasıl olduğunu daha kolay anlayıp gözümüzde canlandırma fırsatı yakaladık.

Cern merkezinin bakımda olması dolayısıyla diğer birimler hakkında üç boyutlu görsel harita üzerinden bilgi verildi.

Cern nükleer araştırma merkezindeki  son ziyaretimizi ise Globe diye adlandırılan ve teknolojik müze konseptinde tasarlanmış binaya gerçekleştirdik. Bu binada bütün oluşumlar ışık şovları, dokunmatik haritalar, minimalize edilmiş materyaller, ortalama üç ila beş yıl arasında tamamlanan mıknatısların yapım görüntülerinden oluşan videoların bulunduğu bilgilendirici ve gerçekleyici  olarak tasarlanan bu kısmı ziyaretimizi tamamladık.

Bora Bey bizlere burada çalışma , yazın oluşan staj olanakları, mühendislerin Cern kasabasındaki yaşam hakkında detaylı bilgi vererek bu büyük merkezde çalışmanın ve içerideki yaşamın nasıl olduğu hakkında hepimizin fikir sahibi olmasını sağladı.

cern2014_2

TUM(Technical University of Munchen)

Yüksek lisans için TUM’ da bulunan okulumuz Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunlarından Baran Özbakır bizleri okulun girişinde karşılayarak önce okulun genel yapısı, fiziki şartları, ve sosyal hayatı hakkında küçük bir bilgi aktarımı yaptıktan sonra, bizlere okulun bölümlerini detaylı olarak gezdirdi. Okulun öğrencilerine sunduğu imkanlar, bu imkanların bizim okulumuz ve Türkiye şartlarındaki ortamla karşılaştırmamız açısından gayet verimli oldu. Daha sonra devam ettiği program hakkında bizleri bilgilendirdi. Bu programa başvuru ve kabul sürecini detaylı biçimde aktardı. Okulun diplomatik işlerini, kabul sınavlarını  ve geldikten sonraki genel yaşayışı hakkında bilgi vererek yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşlarımızın sorularını tek tek cevaplayarak merak edilen bütün noktaların aydınlanmasını sağladı.

Bizim eğitim sistemimizden farklı bir şekilde ve adeta bir şirket gibi sponsorluklarla işleyen bu üniversite aslında hepimiz açısından çok farklı bir deneyim oldu. Büyük otomotiv ve enerji şirketleri ihtiyaçları olan teknolojiyi bu üniversiteden karşılamak için bu okula para ödeyip sponsorluk yapmaktalar. Büyük bir sanayi şehrinde bulunan bu üniversite dev şirketlere hizmet vererek kendi fonunu oluşturmaktadır.

Almanya’da  ,  eğitimden sonra sanayi alanındaki iş imkanlarını bizlere anlatan Baran Özbakır alternatif eğitim sistemleri ve buradaki sanayi sektöründe ihtiyaç duyulan departmanlar hakkında bizleri bilgilendirdi. Yüksek lisansı yurt dışında yapmak isteyen arkadaşlarımız bu sayede yönelmek istediği alanlar hakkında daha net fikir sahibi oldular.

Almanca ve İngilizce programlardan detaylı biçimde bahseden Baran Özbakır  gidilmek istenen ülkenin resmi dilinde daha çok imkan bulunduğunu ve buna dikkat edilerek seçim yapılması konusunun çok önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca yurt dışı yüksek lisans için yapılması gerekenlerin okurken tamamlanması ve bunun çok önemli olduğundan yoksa burada sıkıntı çekilebileceğinden detaylı olarak bahsetti.

cern2014_3

Deutschues Museum

Almanya’nın Münih kentinde bulunan ve mühendislikle ilgili olan herkesin mutlaka görmesi gereken bir müzeye ziyaretimiz 1 gün boyunca devam etmiştir. Müzenin büyüklüğü ve sergilenen objelerin nano teknolojiden,  gerçek boyutta uçağa kadar  olması ilgi çeken en büyük unsurların başında gelmektedir. Deniz, hava ve kara araçlarının bu araçların gelişimi, kullanımı, ve teknik parçalarının detaylı sergilendiği bölümler rağbet gören kısımlar arasındadır. İlgilendiğimiz alan dolayısıyla mikro elektronik, elektrik,  optik, nano teknoloji, matematik, bilgisayar ve büyük makinaların olduğu kısımlar hepimiz için teknolojinin bugünlere nasıl geldiğini bütün oluşum sırasıyla anlamamıza yardımcı olmuştur.

Bu müzede en çok ilgi çeken olay ise elektrik kısmında bulunan “Faraday  Kafesi” ve “Tesla Coil” dir. Burada yapılan deneylerde elektriğin gücü ve hep anlatılan bu deneyi birebir gözlemleme ve kaydetme şansı yakaladık. Ayrıca yıldırımın nasıl oluştuğunu etkilerini ve düştüğünde bıraktığı bu etkiyi inceledik. Ayrıca burada elektriğin taşınması, yükseltgenmesi ve indirgenmesi konusunun ne kadar kritik olduğunu deney sırasında canlı olarak gözlemleme fırsatı yakaladık.

cern2014_4

BMW Welt Museum

Otomotiv sektörünün en büyük üreticilerinden biri olan bu firmanın ilk yaptığı prototip arabadan günümüzde konsept olarak tasarladığı ve elektrikle gidebilen geleceğin arabası olarak nitelendirilen “ i konsept” aracına kadar olan bütün konseptlerin sergilendiği bu alanda kullanılan teknolojinin nasıl değiştiği ve değişebileceği hakkında gözlemlerde bulunduk. Bu sergide, emisyon ve yakıt konusunda yaptıkları çalışmalar detaylı biçimde anlatılmış olup ayrıca bu araçlarda yapılan bu çalışmanın etkilerini yakından inceleme fırsatı yakaladık. Bu ziyaret geçmişte kullanılan devasa ve gürültülü motor teknolojisinden, günümüzde kullanılan aynı güçte olup çevreye duyarlı ve küçültülmüş motorlara olan gelişimi yıldan yıla takip etmemize olanak sağladı. Teknolojik gelişim, materyallerin hafiflik ve dayanıklılığını sağlamak amacıyla yaptıkları ar-ge çalışmaları ve bunun için harcanan büyük miktarda paralar bu sektörün aslında ne kadar büyük bir pazar olduğunu daha iyi anlamamızı sağladı.

Dünya teknolojisinde büyük söz sahibi olan Almanya’nın yaşam ve iş konusundaki disiplinlerinin çok belirgin bir şekilde aks ettirildiği bu müze bir mühendis adayının mutlaka görüp kendine ders çıkarması gereken bir yer. Bu müze sadece ilgilendiği alan değil bunun dışındaki bütün konuların, icatların nasıl bu noktaya geldiğini ve teknoloji artık daha fazla gelişemez denildikten sonra mühendislerin neler yaptığının görsel kanıtıdır.

cern2014_5

AUDI Forum in Heilbronn

Stutgart kenti yakınlarındaki Heilbronnda bulunan ve Audi’nin  en büyük  ikinci üretim tesisi olan Audi Fabrika ziyareti teknolojinin sanayideki kullanımı hakkında hepimizi oldukça etkiledi. Bir milyon metrekarelik alana kurulu olan ve içerisinde kendine ait bir tren istasyonu olan bu üretim tesisinde 15bin kişi çalışmaktadır. Yıl boyunca aralıksız üretim yapılan bu fabrikada ortalama bir dakikada yeni bir araba banttan satış için çıkmaktadır. Gezi için izin verilen kısımlar olan pres ve montaj kısmında kullanılan insansız üretim teknolojisi özellikle ileride elektronik ve makine mühendisliği alanında çalışmak isteyen arkadaşlarımızı oldukça etkiledi.

Bu kadar çok çalışan olmasına rağmen fabrika ziyareti sırasında çalışan çok az insanın görünmesi fabrikanın büyüklüğü konusunda herkesi şaşkınlık içerisinde bıraktı. Pres ve montaj alanında bir operatörün kontrol ettiği devasa ve onlarca sayıda olan robotlar, otomasyonun ve hatasız üretim konusunda yapılan programlamaların ne kadar ince detaylar olduğunu ortaya çıkardı. Üretim aşamasının her kısmında her araç 2binden fazla noktadan elektronik sensörlerle ölçülüp bütün araçların aynı standartta çıkmasını sağlamaktadır. İçeride insansız vagonlar, parça transferi yapan bantlar bireye dayalı iş gücünden tasarruf sağlayıp fabrikanın kesintisiz işlemesini sağlamaktadır.

Montaj departmanında her noktadan ayrı ayrı gelen ve tek araca ait olan parçalar kusursuz bir zamanlamayla montaj bantlarından geçmekte ve eksiksiz üretim bu şekilde yapılmaktadır. Ham metalden her gün gördüğümüz  bir arabanın yapımına dakika dakika şahit olmak, ve bu üretimde kullanılan teknolojiyi gözlemlemek bizler açısından oldukça farklı bir deneyim oldu.

Audi firmasının burada çalışanlar için sağladığı olanaklar, ücretler ve çalışma koşulları  aslında mühendisliğin dünyada kabul gören ama ülkemizde pekte dikkate alınmayan önemini fark etmemizi sağladı.

cern2014_6

cern2014_8

ALCATEL Lucent  in Antwerpen

Belçika’nın  Antwerpen şehrinde bulunan genel merkeze yaptığımız gezide bizi “Yenilik Ve Geliştirme Müdürü Rudi Bross” ve “Bell Laboratuvarları Sorumlusu Rudi Dierckx” karşıladı. Geliştirme toplantılarını yaptıklarını sunum odasında bizlere Alcatelin şirket stratejinden ve şu anda hizmet verdikleri sektörden detaylı biçimde bahsettiler. Alcatelin geliştirip sunduğu yenliklerden ve bunların gelişim aşamasını detaylı biçimde ve güncel örneklerle bahsettikleri sunum bu şirketin Belçika ve dünya pazarındaki yeri ve işleyişi hakkında fikir edinmemizi sağladı.

Bizlerle oldukça yakından ilgilenen ve bütün sorularımızı samimi biçimde cevaplandıran bu üst düzey yöneticiler sunumlarından sonra binayı gezdirdi. Genel merkezde bulunan Bell laboratuvarında sunumda anlatılan olayların nasıl işlediğini bizlerle görsel ve detaylı olarak anlattılar. Karşılaştıkları problemler ve mühendislerin bunları çözme yolları iş hayatındaki mühendislerin çalışma koşulları hakkında detaylı fikir edinmemizi sağladı. Burada çalışan Türk mühendisler burada çalışmayı, işe başvuru ve kabul koşullarını bizlere aktardı. Hemen laboratuvarın yanında  bulunan servis sağlayıcılarının ve teknik ekipmanların olduğu kısım Türk mühendisler tarafından kısım kısım açıklanarak işleyiş ve hizmet hakkındaki merak edilen noktalar açıklandı.

Yaptığımız bu ziyaret Belçika’da ve Alcatel’ de bir mühendis olarak çalışmak ve yaşam standartları  konusunda bizlerin fikir edinmesini sağladı.

cern2014_7

TUe(Technical University of Eindhoven)

Ziyaret ettiğimiz bu üniversitenin eğitim sistemi ve işleyişi bizim üniversitemizden oldukça farklıdır. Kendilerine alan seçtikten sonra üniversite bünyesinde bulunan kısımlarda sanayiye dayalı ürünler geliştirmekte ve bunlara sponsor bularak kendi kısımları için fon oluşturmaktadırlar. Teorik kısımda öğrendiklerini 3.sınıftan itibaren pratiğe dökerek bu oluşumu sağlamaktadırlar. Tamamıyla teknik üniversite konseptine dayalı olarak işleyen bu sistemde takımlar oluşturulup bu takımların dünya çapındaki yarışmalarda ve fuarlarda üretip geliştirdikleri ürünleri sergilemek, yarıştırmak ve bunları ilgili sanayi sektörüne pazarlama sistemiyle çalışmaktadırlar. Böylece öğrencilerin mezun olmadan sektör hakkındaki bilgileri ve mezun olduktan sonra çalışmak istedikleri sektördeki bağlantılarını oluşturmaları amaçlanmaktadır.

Gerçekleştirdiğimiz bu ziyarette ilk olarak üniversite bünyesinde bulunan Tesla laboratuvarını ziyaret ettik buradaki teknisyen bizlere buranın kuruluş aşamasını öğrencilerin yararlanma koşullarını detaylı biçimde anlattı. Daha  sonra bu sistemin çalışması ve teorisi hakkında açıklama yaparak bizleri oldukça etkileyen küçük bir deney sundu. Gezimizde rehberlik eden Gerald Drenthen  master yaptığı konu hakkında bizleri bilgilendirdi. Daha sonra tamamen kendilerinin ürettiği elektrikli  ve güneş arabası sunumlarını gerçekleştirdiler. Sunumları yapılan bu arabaların yapıldığı  kısımları ziyaret ettik ve bu aşamaların nasıl oluştukları takım liderleri tarafından detaylı biçicimde anlatıldı.

cern2014_9

TUe de gerçekleştirilen ürünlerin tamamen hayata geçirilmek üzere tasarlanması ve bir çok ürünün sanayi tarafından üretimine başlamış olması ülkemize göre oldukça farklı bir deneyimdi. Teorik eğitimden daha çok okulun bir sanayiyi andıran ve çok büyük laboratuvarlar, mekanik atölyelerden oluşan tamamen işlevsel yapısı bizleri etkileyen diğer bir nokta oldu. Ayrıca gerçekleştirilen bütün  faaliyetlerdeki IEEE kulübünün etkin rolü bir diğer kayda değer noktaydı.

Yüksek lisans, master ve erasmus gibi olanakların detaylı bilgisini edindiğimiz bu okul, bunları değerlendirecek arkadaşlar için  yeni bir yol haritası çizmeleri sağladı. Daha sonra okul ve sosyal yaşam konusunda paylaşımlarda bulunduğumu ziyaretimizi böylece tamamladık.

cern2014_10

Yurtdışı Teknik Gezisi 2014” için 4 yorum

 • 30/09/2014 tarihinde, saat 17:42
  Permalink

  bu gezilere katılan öğrenciler hem pratikte işlerin nasıl yürüdüğünü deneyimlemiş oluyorlar hem de yurtdışı seyahatlere katılarak diğer ülkelerin kültürlerini görüyorlar.

  Yanıtla
 • 04/06/2015 tarihinde, saat 13:23
  Permalink

  Katılan arkadaşları tebrik ediyorum. Ülkemizde bu tür gezilerin daha sık yapılması gerektiğine inanıyorum.

  Yanıtla
 • 18/11/2015 tarihinde, saat 02:18
  Permalink

  Bizlerin her zaman bir yanı eksik olan kültür eksikliği.

  Yanıtla
 • 03/03/2016 tarihinde, saat 11:07
  Permalink

  Bu tarz geziler gençlerin ufkunu açacaktır. Bu gençler gördüklerini ülkemize adapte etmeye başlıyacaklar ve gelişimi hızlandıracaklardır. Devletin tam destek vermesi gerekir bu tarz gezilere

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir